معرفی سرکنسولگری
فرهنگی

ترکمنستان کشوری تاریخی و کهن می باشد که اشتراکات و پیوندهای دیرینه تاریخی و تمدنی این کشور با جمهوری اسلامی ایران ؛ موجب گردیده تا روابط فیمابین در حوزه فرهنگی همواره روندی رو به رشد داشته باشد.

همکاریهای عمده دو کشور در حوزه فرهنگی مبتنی بر توسعه زبان و ادبیات فارسی؛ مشارکت در نمایشگاه کتاب؛ مشارکت دانشجویان ترکمنی در دوره های دانش افزائی زبان فارسی که بطور متوسط در هر ترم شاهد حضور تعداد قابل توجهی از علاقمندان ترکمنی در دوره های آموزش زبان فارسی در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در عشق آباد می باشیم.

برگزاری هفته های فرهنگی و جشنواره های فیلم؛ نمایشگاه فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری؛ شرکت در نمایشگاه کتاب و .... از دیگر فعالیت های مشترک فرهنگی دو کشور می باشد.

وجود کرسی های زبان و ادبیات فارسی در دو دانشگاه مختومقلی و دولت محمد آزادی ترکمنستان بخش دیگری از فعالیت های مشترک فرهنگی دو کشور می باشد.

طی سالهای اخیر هفته های فرهنگی دو کشور در ترکمنستان و ایران برپا گردیده است. در شهرهای مرو و چارجو با توجه به اشتراکات بسیار زیاد فرهنگی؛ قومی و مذهبی تاکنون چندین هفته فرهنگی شامل هفته فیلم؛ نمایشگاه کتاب؛ اجرای موسیقی سنتی ترکمنی - فارسی؛ نمایشگاه نقاشی و صنایع دستی و گردشگری برگزار گردیده که علاوه بر استقبال بسیار زیاد مردم منطقه؛ موجب آشنائی بیشتر مردم با آداب و سنن یکدیگر گردیده است و با هماهنگی مقامات کشورمان و کشور میزبان در صدد برپائی هفته فرهنگی کشورمان در شهر مرو در آینده نزدیک می باشیم.

ضمنا برگزاری سالیانه مراسم میلاد حضرت امام رضا(ع) در محل مرو قدیم با حضور اندیشمندان و مقامات رسمی دو کشور؛ همچنین برگزاری مراسم سالیانه گرامیداشت شاعر شهیر ترکمن مختومقلی فراغی بر مزار آن شاعر در استان گلستان با حضور مقامات بلندپایه و محققان دو کشور نشان از عمق و پیوستگی روابط فرهنگی و تاریخی دو کشور دارد.

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | نقشه سایت | رمضان | گالری تصاویر