معرفی سرکنسولگری
اطلاعات کلی

کشور ترکمنستان در شمال شرقی کشورمان با مساحتی در حدود 488100 کیلومتر مربع از شمال با کشورهای ازبکستان و قزاقستان ؛ از شرق با ازبکستان؛ از جنوب با افغانستان و ایران و از غرب با دریای خزر همجوار میباشد.

این کشور دارای پنج استان : بالکان به مرکزیت شهر ترکمن باشی؛ لباب به مرکزیت شهر ترکمن آباد؛ ماری بمرکزیت شهر ماری( مرو) ؛ داش اوغوز بمرکزیت شهر داش اوغوز و آخال بمرکزیت شهر انو میباشد.

پایتخت این کشور شهر عشق آباد واقع در استان آخال میباشد.

زبان رسمی کشور ترکمنی و زبانهای رایج محاوره ترکمنی و روسی میباشد.

جمعیت این کشور حدود پنج میلیون و چهارصد هزار نفر میباشد که نزدیک به هفتصد هزار نفر از ایشان در پایتخت سکونت دارند.

از کل جمعیت ترکمنستان حدود 46% را جمعیت شهری و 54% را جمعیت روستائی تشکیل میدهد.

نرخ رشد جمعیت این کشور 5/1% و امید به زندگی 68 سال میباشد.

ادیان اصلی این کشور اسلام و مسیحیت می باشد که حدود 86% آنرا مسلمانان سنی حنفی؛ 8% مسیحیان و حدود 7% را شیعیان تشکیل میدهند.

ترکیب جمعیتی این کشور شامل حدود 92% ترکمن؛ 2% ازبک؛ 2% روس و 4% سایر نژادها تشکیل میدهد.

27 اکتبر هرسال مصادف با 27 اکتبر سال 1991 ( تاریخ استقلال این کشور) بعنوان روز ملی ترکمنستان گرامی داشته می شود.

پول ملی این کشور منات می باشد که نرخ برابری آن با دلار امریگا : هر دلار امریکا معادل 84/2 منات است که طی سالیان اخیر بدون تغییر ثابت مانده است.

بر اساس سیاست دولت ترکمنستان از ابتدای استقلال این کشور مصرف آب؛ برق ؛ گاز و نمک جهت کلیه افراد حقیقی و حقوقی رایگان بوده و هیچگونه وجهی بابت اقلام فوق از ایشان دریافت نمی گردد. هر چند دولت اخیرا در راستای بهینه سازی مصرف این حاملها قوانینی وضع نموده که در ادامه و در بخش مربوطه بدان اشاره خواهد رفت.

ضمنا به هر تبعه ترکمنستان که دارای خودرو شخصی بوده است از زمان استقلال این کشور تا پایان ماه ژوئن سال 2014 ماهیانه 120 لیتر بنزین رایگان پرداخت میگردید که اخیرا با وضع قانونی از سوی دولت این سوبسید پرداختی نیز قطع گردیده است.

این کشور دارای 850 کیلومتر مربع مرز زمینی با کشور افغانستان و حدود 900گیلومترمربع مرز زمینی با کشورمان دارد که با استان های خراسان رضوی؛ خراسان جنوبی و گلستان همجوار میباشد ضمنا دو کشور نزدیک به سیصد کیلومتر مربع مرز دریائی مشترک نیزدارند.

در حال حاضر تردد بین دوکشور از طریق چهار مرز زمینی سرخس؛ باجگیران؛ لطف آباد و اینچه برون انجام می گردد.

شهر ماری(مرو) در 25 کیلومتری شهر تاریخی و قدیمی مرو بعنوان مرکز بزرگترین و پر جمعیت ترین استان کشور ؛ در زمره مهمترین شهرهای این کشور محسوب می گردد که دارای بیش از یک میلیون و چهارصد و هشتاد هزار نفر جمعیت می باشد که نزدیک به دویست هزار نفر از این جمعیت ساکن شهر مرو می باشند.

شهر های مرو؛ بایرامعلی؛ یولاتان؛ تجن و سرخس از مهمترین شهرهای این استان می باشند.

استان ماری از طریق مرز سرخس با استان خراسان رضوی همجوار میباشد و فاصله شهر مرو با شهرستان سرخس کشورمان 180 کیلومتر می باشد.

بخشی از جمعیت شیعه مقیم کشور ترکمنستان که تعدادی از ایشان بزبان فارسی نیز تکلم می نمایند در این استان و در شهرهای مرو ؛ بایرامعلی؛ تجن؛ یولاتان وسرخس حضور دارند.

شهر مرو با قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم ؛ روزانه پذیرای تعداد قابل توجهی از رانندگان ناوگان حمل و نقل کشور مان به مقصد کشورهای افغانستان (از طریق دو مرز کوشکا و امام نظر) و سایر کشورهای آسیای میانه از مسیر کشور ازبکستان می باشد.

شغل اصلی مردم این استان کشاورزی و دامداری می باشد. هرچند که کشف و بهره برداری از میدان عظیم گازی گالکینیش در مجاورت شهر یولاتان در این استان بعنوان دومین میدان بزرگ گازی جهان پس از میدان گازی پارس جنوبی علاوه بر آبادانی و توسعه این استان؛ تاثیر بسزائی در راستای تغییر سمت وسوی زندگی مردم استان به سمت صنعتی شدن بویژه صنایع وابسته به نفت و گاز را ایفا می نماید.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | نقشه سایت | رمضان | گالری تصاویر