معرفی سرکنسولگری
اقتصادی

الف- صنعت نفت و گاز:

ترکمنستان کشوری عمدتاً بیابانی با منابع قابل توجه گاز و نفت است.

وجود منابع غنی گاز موجب توجه بسیاری از کشورهای مصرف کننده و واردکننده انرژی بویژه چین؛ هند؛ روسیه و اروپائیان به این کشور گردیده است.

این کشور از لحاظ منابع گاز؛ پس از روسیه؛ جمهوری اسلامی ایران و قطر؛ مقام چهارم را در دنیا دارا میباشد. تولید گاز در ترکمنستان جوان ترین ودرعین حال پویاترین بخش اقتصاد ملی این کشور را تشکیل میدهد.

یکی از عمده ترین مناطقی که دارای ذخائر عظیم گاز می باشد منطقه گالکینیش واقع در نزدیکی شهر یولاتان در پنجاه کیلومتری شهر مرو میباشد که در چهارفاز عظیم و با سرمایه ای بالغ بر 10 میلیارد دلار در هر فاز با سرمایه گذاری دولت چین و با مشارکت و همکاری شرکت های بزرگ نفت و گاز چین؛مالزی؛کره؛ ژاپن و... در حال اکتشاف و بهره برداری میباشد و گاز استخراجی از این منطقه توسط خط لوله به کشور چین ارسال میگردد. ضمنا همزمان با بهره برداری از فاز دوم و شروع عملیات اکتشاف و استخراج گاز در فاز سوم؛ عملیات ساخت خط لوله دوم گاز این کشور به چین نیز آغاز گردیده است. ضمنا بنا بر اعلام مراجع دولتی ترکمنستان میزان ذخائر گازی این میادین در حدود 24 تریلیارد متر مکعب تخمین رده می شود.

علاوه بر این در منطقه بختیارلیق واقع در سواحل آمو دریا نیز ذخائر قابل توجه ای در حدود 3/1 تریلیون متر مکعب گاز وجود دارد که کار اکتشاف؛ استخراج و انتقال آن به چین توسط دولت این کشور در حال انجام میباشد.

دولت ترکمنستان نیم نگاهی نیز به ذخائر گاز دریای خزر دارد و تحقیقات و عملیاتی در این حوزه را نیز آغاز نموده است.

به لحاظ ذخائر نفتی؛ ترکمنستان جایگاه چندان مهمی در بین کشورهای تولید کننده ندارد. در حال حاضر مهمترین حوزه های نفتی این کشور در سواحل دریای خزر بنام سردار و حسن قلی می باشد که تولید نفت خام این حوزه ها در حدود 10 میلیون تن در سال تخمین زده می شود که بخش عمده این نفت تولیدی در پالایشگاههای ترکمن باشی( واقع در استان بالکان) و صیدی( واقع در استان لباب) تصفیه می گردد.

در حال حاضر عمده صادرات گاز این کشور از طریق خطوط لوله به کشورهای چین؛ روسیه و جمهوری اسلامی ایران صادر می گردد.

بر اساس توافق روسای جمهور ترکمنستان و چین قرار است از سال 2017 میلادی میزان گاز صادراتی این کشور به چین به 65 میلیارد متر مکعب برسد.

در سالهای اخیر سرمایه گذاری هائی در خصوص تولید گاز مایع ( LPG) در این کشور انجام پذیرفته است و ترکمنستان قصد دارد در کنار گاز طبیعی؛ صادرات گاز مایع را نیز بعنوان محصولی استراتژیک افزایش دهد.

فروش گاز مایع در ترکمنستان از طریق بورس کالا و مواد خام صورت میگیرد واغلب مشتریان عمده این کالا را تجار ایرانی؛ افغانی ؛ پاکستانی و..... تشکیل میدهند.

با توجه به وجود منابع عظیم گاری در این کشور؛ دولت اقدام به انتقال گاز به تمامی شهرها و روستاها نموده و سوخت عمومی کارخانجات و منازل از گاز تولیدی داخلی تامین میگردد. ضمنا بر اساس تصمیم دولت این کشور ؛ با توجه به اینکه هم اکنون مصرف گاز در این کشور جهت تمامی افراد حقیقی و حقوقی رایگان میباشد سازمان های دولتی ذیربط موظف به نصب کنتور در تمامی اماکن و سازمانها در جهت کنترل و بهینه سازی مصرف این انرژی پردرآمد شده و دولت تعرفه ای نیز در راستای اخذ وجه از مصرف کنندگانی که ماهانه مازاد بر 600 متر مکعب گاز مصرف می نماید وضع نموده است و پیش بینی می گردد در سال های آتی و پس از تکمیل فرآیند نصب کنتور؛ اقدام به اخذ وجه بر مبنای قیمت واقعی تمام شده در ازای مصرف مازاد افراد و شرکت ها گردد.

ب- صنعت برق:

صنعت برق یکی دیگر از بخش های مهم اقتصاد ملی ترکمنستان است. این کشور قصد دارد طی برنامه ای بیست ساله (2030-2011) میزان تولید برق این کشور را به 5/25 میلیارد کیلووات ساعت برساند و صادرات آن را به بیش از 11 میلیارد کیلووات ساعت در سال برساند. ضمنا در حال حاضر بخشی از برق تولیدی این کشور به کشورهای عراق و ترکیه از طریق خاک کشورمان و کشور افغانستان صادر میگردد.

با توجه به رایگان بودن مصرف برق ؛ در این خصوص نیز دولت ؛ سازمان های ذیربط را موظف به نصب کنتور در تمامی منازل؛ سازمانها و بنگاههای خصوص و دولتی نموده که پیش بینی می گردد در سال های آتی و پس از تکمیل فرآیند نصب کنتور؛ اقدام به اخذ وجه بر مبنای قیمت واقعی تمام شده این حامل انرژی در ازای مصرف مازاد افراد و شرکت ها نماید.

ج- بخش کشاورزی

با عنایت به اینکه ترکمنستان کشوری بیابانی و کم آب می باشد لیکن دولت تلاش نموده است تا با استفاده از زمینهای کشاورزی اطراف کانال قره قوم که از شرقی ترین نقطه این کشور تا نزدیکی شهر عشق آباد امتداد دارد اقدام به کشت پنبه و گندم وعلوفه نماید. این کشور تا چندی پیش رتبه دهم تولید پنبه جهان را دارا بود که در سالهای اخیر میزان صادرات پنبه این کشور به میزان حدود 50% کاهش پیدا نموده است که دلیل اصلی آن ایجاد واحدهای تولید الیاف و نخ از پنبه؛ همچنین توسعه واحدهای نساجی و تولید پوشاک و در نتیجه صادرات محصولات حاصل از پنبه به جای پنبه خام میباشد.

در زمینه تولید گندم نیز با حمایت و مدیریت امر کاشت؛ داشت ؛ برداشت و خرید تضمینی محصول توسط دولت ؛ موجب گردیده که در سالجاری برای اولین بار بنا به اعلام مقامات دولتی ؛ میزان گندم تولیدی توسط کشاورزان علاوه بر تامین نیازهای داخلی؛ بخشی نیز به کشور افغانستان نیز صادر گردد. ضمنا بخش عمده گندم و پنبه این کشور در استان های لباب ؛ داش اوغوزو ماری تولید می گردد.

در کنار این امر مردم این کشور بر اساس عادت دیرینه زندگی قبیله ای به امر نگهداری و پرورش دام و طیور نیز اشتغال دارندکه تولیدات این بخش بخش اعظم نیاز و مصرف مردم به این مواد پروتئینی را تامین می نماید.

با توجه به کم آبی کشور ترکمنستان و مشکل دولت در راستای تامین آب شرب سالم و بهداشتی جهت مصرف مردم ؛ از سوئی رایگان بودن مصرف آب جهت تمامی شهروندان از ابتدای استقلال این کشور؛ دولت سازمان ها و ارگان های ذیربط را موظف به نصب کنتور در تمامی منازل؛ نهادهای دولتی و خصوصی نموده تا بدین وسیله اقدام به کنترل و بهینه سازی مصرف این ماده حیاتی نماید و پیش بینی میگردد پس از تکمیل این فرآیند؛ نسبت به وضع تعرفه در قبال میزان آب مصرفی شهروندان و سازمانها و نهادهای دولتی و خصوصی نماید.

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | نقشه سایت | رمضان | گالری تصاویر