معرفی سرکنسولگری
فرهنگ

وزارت فرهنگ ترکمنستان متولی امور فرهنگی این کشور می باشد مسئول این وزارتخانه وزیر فرهنگ این کشور می باشد که تحت نظر یکی از معاونین کابینه وزراء انجام وظیفه می نماید

انجام کلیه امور فرهنگی؛ برگزاری نمایشگاه های فرهنگی و گردشگری؛ همایش های فرهنگی؛ برگزاری هفته فیلم و موسیقی؛ برگزاری جشنواره های فرهنگی و بزرگداشت مشاهیر ادب و هنر این کشور و.... از وظایف این وزارتخانه می باشد.

این وزارت در مراکز استانها و شهر های مهم کشور دارای اداراتی میباشد که وظیفه پیشبرد برنامه های مدون و ابلاغی را برعهده دارند.

برگزاری هفته های فرهنگی در کشورهای مختلف و نیز کمک در جهت برگزاری هفته های فرهنگی کشورهای دیگر در ترکمنستان در راستای شناخت بهتر مردم این کشور با سایر ملل از دیگر وظایف این وزارتخانه میباشد.

با توجه به اینکه کشور ترکمنستان ؛ کشوری کهن و دارای میراث فرهنگی و تاریخی بسیاری می باشد یکی از وظایف این وزارتخانه شناسائی و اقدام در جهت حفظ و نگهداری این اماکن می باشد.

شهر مرو قدیم در فاصله حدود بیست و پنج گیلومتری شهر فعلی مرو بعنوان یکی از آثار کهن تاریخی ؛ باستانی و مذهبی مورد توجه ویژه بوده و بخش وسیعی از این منطقه به ثبت یونسکو رسیده است و هر ساله تعدادی گردشگر با هماهنگی قبلی و در قالب تورهای گردشگری زیر نظر کمیته گردشگری از این مکان ها دیدن می نمایند.

این مکان در دوره ای از تاریخ مقر خلافت خلفای عباسی بوده که حضرت امام رضا(ع) نیز مدت دو سال از عمر با برکت خویش را در این منطقه سپری نموده اند و هم اکنون مکانی بنام اقامتگاه (قدمگاه) آن حضرت در این شهر قدیمی مورد احترام و توجه مردم منطقه بویژه شیعیان می باشد ؛ همچنین وجود مقابر دو تن از صحابی حضرت رسول اکرم(ص) بنامهای بریده اسلمی و حکم این عمرو غفاری ؛ مقبره سلطان سنجر سلجوقی؛ مقبره خواجه یوسف همدانی؛ مقبره امام زاده محمد ابن زید و .... در این منطقه وجود دارد که با نظارت سازمان یونسکو کار بازسازی و مرمت برخی از این اماکن انجام و برخی نیز در دست اقدام و یا بررسی می باشد.

وجود شهر تاریخی مارگوش در فاصله حدود 200 کیلومتری شهر مرو نیز از دیگر نشانه های تمدن کهن و تاریخی این منطقه میباشد. که درحال حاضر بدلیل عدم دارا بودن مسیر مناسب و امکانات لازم ؛ تنها با هماهنگی قبلی کمیته توریستی و گردشگری این کشور و بهمراهی کارشناسان این کمیته امکان بازدید از این مکان تاریخی میسر می باشد.

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | نقشه سایت | رمضان | گالری تصاویر