معرفی سرکنسولگری
اخبار > ملاقات وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران بامقامات عالی رتبه ترکمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

سفر جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امورخارجه به ترکمنستان

ملاقات وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران بامقامات عالی رتبه ترکمنستان

باسمه تعالی

سفر  وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در رأس یک هیأت بلندپایه سیاسی و اقتصادی به تركمنستان  (28فروردین1396)

 

دکتر محمدجواد ظریف وزیر محترم امورخارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه بیست و هشتم فروردین 1396 به منظور دیدار با مقامات عالی رتبه ترکمنستان به عشق آباد سفر کرد. ایشان در این سفر با آقایان قربانقلی بردیمحمدوف رئیس جمهور و آقای مردوف رشيد وزير امورخارجه این کشور در شهر عشق آباد دیدار و گفتگو نمودند.

وزیر امور خارجه کشورمان بعد از ملاقات با رئیس جمهور ترکمنستان اعلام نمود: ما با تركمنستان در زمينه های مختلف همكاری داريم. نزديك به دو ساعت گفتگو با رئيس جمهور تركمنستان نشانه عزم رئيس جمهور تركمنستان بر گسترش روابط  بین دو کشور مي باشد. دكتر ظريف روابط بسيار خوب و نزديك روسای جمهور دو كشور از گذشته تا كنون را بيانگر اراده طرفين برای توسعه روابط دانست.

علاوه بر این در ادامه این ملاقات  طرفين موضوعات توسعه همكاری های اقتصادی و بانکی، با توجه به برداشته شدن محدودیت ها در این زمینه بعد از برجام، متنوع سازی همكاری ها در حوزه انرژی، تسهيل در صدور رواديد با هدف افزايش همكاری های تجاری، سرمايه گذاری های مشترک،  استفاده از پول ملی در همكاری تجاری و حل مشكلات تجاری و اقتصادی را مورد بررسی قراردادند.

پس از ملاقات وزیر محترم امورخارجه با رئیس جمهور محترم ترکمنستان، در ملاقات وزاری خارجه دو کشور، طرف ترکمنی، سفر دکتر ظریف به عشق آباد که مصادف با بیست و پنجمین سالگرد مناسبات بین دو کشور صورت گرفته است را مهم ارزیابی کرد و با اشاره به ملاقات وزیر خارجه کشورمان با رئیس جمهور ترکمنستان و موضوعات مطروحه در این ملاقات، گفت: از حمايت جمهوری اسلامی ايران از سياست بی طرفی تركمنستان در مجمع عمومي سازمان ملل درسال ١٩٩٥ تشكر می کنیم و خواهان ادامه همكاری و حمايت دو كشور در مجامع بين المللی هستیم. طرف تركمنی در این ملاقات با تاکید بر اهمیت همکاریهای مختلف و تدوین همکاریهای سیاسی بین وزارتخانه های امور خارجه دو کشور، اظهار داشت: برجام موانع همكاری های بانكی ميان دو كشور را برداشته و تسهيلات خوبی در زمينه این همكارها ايجاد كرده است.

سخنرانی وزرای امورخارجه کشورمان و ترکمنستان در همایش مشترک بازرگانی بین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان که همزمان با سفر دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به ترکمنستان در شهر عشق آباد برگزار شد، برنامه بعدی مشارٌالیهم بود، وزیر خارجه کشورمان در جمع بازرگانان و فعالان اقتصادی ایرانی و ترکمنی، با اشاره به اهمیت همکاریهای بانکی بین دو کشور و استفاده از ارز ملی در مراودات تجاری و بازرگانی بین ایران و ترکمنستان، اظهار داشتن که مذاكرات سازنده اي در این خصوص با رئيس جمهور تركمنستان داشتم.

 امروز در بيست و پنجمين سالگرد برقراری روابط جمهوری اسلامی ايران و تركمنستان هستيم. دو کشور با يكديگر خويشاوند هستند و در حوزه هاي مختلف با هم همكاری دارند. اولين كشوری بوديم كه استقلال تركمنستان را به رسميت شناختيم. موقعیت جغرافيایی، ایران را به كريدور كشورهای آسيای مرکزی با خلیج فارس و دریای عمان تبديل كرده است. همكاری در حوزه حمل و نقل و ترانزيت مي تواند از موضوعات همکاری بین بخش های دولتی و خصوصی دوکشور باشد. در حوزه انرژی هم مي توانيم برنامه های مشتركی برای همکاری در زمينه نفت و گاز داشته باشيم.

آقای رشیدمردوف وزير امورخارجه تركمنستان نیز در اين همايش اظهارداشت: جمهوری اسلامي ايران يكي از شركای مهم تركمنستان است و دو کشور در زمينه هاي تجاری، كشاورزی و صنعتی بایکدیگر همكاری دارند و زمينه های بسيار خوبی براي توسعه مناسبات اقتصادی وجود دارد. شركت هاي دولتی و خصوصی دو کشور بايستی فعاليت های خود را افزايش دهند. امروز به اتفاق برادرم جناب دكتر ظريف خدمت رئيس جمهور رسيديم. رئيس جمهور تركمنستان بر افزايش همكاری ها تاكيد كردند.

 

 


١٠:٠٢ - 1396/01/30    /    شماره : ٤٥٠٤٠٠    /    تعداد نمایش : ١٠٤٠خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | نقشه سایت | رمضان | گالری تصاویر